Strona główna > ABC oświetlenia > Żyrandole i inne źródła światła

żyrandol do kuchniChcąc dobrze zrealizować oświetlenie w swoim domu najlepiej zdecydować się na wcześniejszy projekt, który sprawi, że będzie można zdecydowanie łatwiej poradzić sobie z wykonaniem takiego oświetlenia. Podstawowym elementem będzie zawsze żyrandol, który bardzo dobrze się sprawdzi i pozwoli nam wyciągnąć wszystkie walory pomieszczeń.

Jednocześnie z dobrym żyrandolem będziemy w stanie zagwarantować takie oświetlenie, które będzie miało swoją rolę praktyczną. Jak się wydaje obecnie zadania dla lampy wiszącej mogą być zróżnicowane. Zanim jednak zdecydujemy się na konkretny żyrandol warto się zastanowić nad tym na jakich elementach będzie nam najbardziej zależało. Każde pomieszczenie w domu ma swoje znaczenie i rolę i pod tym kątem trzeba tam realizować również formy oświetleniowe. W miejscu takim jak gabinet, gdzie będziemy pracować oczywiście potrzebna będzie duża ilość światła. W ten sposób stworzy się idealne warunki do pracy.

W sypialni tego światła może być mniej i ma ono tworzyć przytulne warunki. W większości pomieszczeń najwygodniejszym rozwiązaniem będzie zastosowanie głównego światła i dołączenie do niego różnych dodatkowych punktów oświetleniowych. Lampa najczęściej jest tam ustawiana na środku.

żyrandol w jadalniCzasami w jadalni umieszcza się już tuż nad stołem i wtedy przestaje być ona elementem usytuowanym centralnej. Wysokość lampy musi być dopasowana do charakteru danego pomieszczenia. I mniejsze pomieszczenie tym niżej mogą być umieszczone klosze, ponieważ wtedy światło będzie mocniejsze. W momencie, gdy powierzchnia będzie większa i tych przedmiotów do oświetlenia będzie więcej i w takim przypadku będzie trzeba zdecydowanie wyżej umieścić lampy wiszące.

Oczywiście trzeba wszystko dobrze dopasować do wielkości pomieszczenia, tak by światło dobrze się rozchodziło, ale by nie okazało się również, że jest go po prostu za mało ponieważ klosze zostały umieszczone za wysoko. Warto także zastanowić się nad tym czy lepszym rozwiązaniem będzie klosz otwarty od góry czy od dołu i na jakich efektach oświetleniowych nam zależy najbardziej.