Strona główna > Lampy dekoracyjne > Lampa naftowa - sposób na urokliwe wnętrze

lampy naftoweWraz z wynalezieniem przez Ignacego Łukasiewicza lampy naftowej w XIX wieku rozpoczęła się nowa era w oświetleniu wnętrz. Już na początku wieku XX lampy naftowe zaczęły być wypierane przez lampy elektryczne. Dzisiaj lampy naftowe są rzadko wykorzystywane jako źródło oświetlenia domu, czy mieszkania. Trochę szkoda, że służą one dzisiaj przede wszystkim do dekoracji.

Lampy naftowe są dzisiaj przede wszystkim pięknym drobiazgiem dekoracyjnym. Jeśli dobrze poszukamy na targach staroci, na pewno uda nam się znaleźć piękną lampę naftową (często jeszcze bardzo tanią) z pojemnikiem na naftę wykonanym z porcelany, szkła lub z metalu. Wiele z tych starych lamp jest pięknie dekorowanych, szczególnie piękną dekorację mają lampy z porcelany.

Jeżeli będziemy mieli odrobinę szczęścia, być może uda nam się kupić lampę, która ma nie tylko ozdobny pojemnik na naftę, ale także efektowny stelaż przeznaczony do założenia klosza osłaniającego palący się knot. Lampy naftowe produkowane są w wersji wiszącej lub stojącej. Taka stojąca lampa może być dekoracją każdej półeczki, każdego stolika. Oczywiście, najlepiej lampa naftowa będzie wyglądała w pomieszczeniu urządzonym w klasycznym, rustykalnym lub prowansalskim stylu. Być może miejsce dla lampy naftowej znajdzie się także w nowoczesnym wnętrzu. Niewielka zmiana zamieni ją w nowoczesną lampę na energię elektryczną.

dekoracyjna lampa naftowaJeżeli nasza lampa ma być nie tylko dekoracyjnym drobiazgiem, ale alternatywnym źródłem światła, musimy pamiętać o zasadach bezpiecznego korzystania. Paląca się lampa powinna znaleźć się poza zasięgiem dziecięcych rączek. Będziemy potrzebowali także nafty. Szczególną ostrożność musimy zachować przy zapalaniu knota lampy i przy jej ewentualnym przenoszeniu.

Lampę naftową możemy wykorzystać także do oświetlania ogrodu. Zamocowana na odpowiedniej grubości i wysokości podstawach uświetni każde przyjęcie w ogrodzie. Alternatywą dla lamp naftowych są lampiony. Są wykorzystywane do oświetlania ogrodów, balkonów, czasem także wnętrz mieszkalnych.