Strona główna > Lampy wiszące > W poszukiwaniu idealnego oświetlenia do salonu

oświetlenie do salonuO zaletach lamp wiszących nie trzeba chyba nikogo przekonywać w jakiś szczególny sposób, nie od dziś wiadomo bowiem, że dają one równomierne światło, a jednocześnie nie oślepiają patrzących. Do wyboru mamy przy tym nie tylko klasyczne salonowe żyrandole, ale również nastrojowe lampki, które zazwyczaj zawieszane są nad stołem.

Co więcej, są to lampy, które niemal nie zajmują miejsca, co jest szczególnie dobrą informacją z perspektywy właściciela niewielkiego salonu. To właśnie odpowiednia oprawa gwarantuje, że oświetlenie będzie spełniało funkcje, które mu powierzamy, jeśli więc zastanawiamy się nad wyborem lampy wiszącej, powinniśmy przestrzegać kilku zasad.

Na pierwszy plan wysuwa się to, że lampy z kloszem nieprzepuszczającym światła zamkniętym do góry kierują światło ku dołowi, podczas gdy lampy wyposażone w klosz nieprzepuszczający światła zamknięty ku dołowi kieruje światło ku górze. Warto tez mieć na uwadze, że wówczas, gdy mamy do czynienia z półprzeźroczystymi abażurami oraz szklanymi kloszami, musimy liczyć się nie tylko ze światłem padającym bezpośrednio przez otwór, ale i ze światłem rozproszonym padającym na sufit oraz ściany.

nowoczesne lampy do salonuBardzo często już samo nazewnictwo sugeruje nam, z jakim rozwiązaniem mamy do czynienia. Żyrandol nie jest zatem tożsamy z lampą wiszącą, a charakterystyczne jest dla niego przede wszystkim to, że jest wyposażony w więcej niż jedno źródło światła. Najczęściej składa się ze stelaża i szklanych kloszy, przy czym stelaż może być wykonany zarówno z metalu, jak i drewna oraz plastiku.

Z kolei lampa wisząca najczęściej ma jedną żarówkę, a tym samym bezpośrednio może oświetlać jedynie stosunkowo niewielką przestrzeń. Najczęściej pojawia się nad stołem prezentując się równie dobrze w jadalni i w salonie. Jeszcze innym rozwiązaniem są plafony, w ich przypadku bowiem mamy do czynienia z płaskimi kloszami mocowanymi bezpośrednio czy to do ściany, czy to do sufitu. Doskonale sprawdzają się w stosunkowo niskich pomieszczeniach, w których przeszkadzać mogą lampy wiszące.